Full Program

C1: AIED/ITS/AL
C2: CSCL/LS
C3: ALT/LA/DI
C4: CUMTEL
C5: EGG
C6: TELL
C7: PTP
DSC = Doctoral Student Consortia
WIPP = Work-in-Progress Posters
ES = Extended Summary
ECW = Early Career Workshop
CB = SIG’s Community Building Sessions

*This program is subject to change without notice.

November 26 (Monday)

Time Room LM Room B Room C Room D Room E Room F
09:00-10:30 Workshop 10 Tutorial 1: Exploring Computer-Based Learning Behaviour Using Lag Sequential Analysis Technique: A Tutorial Workshop 8 Workshop 9 Workshop 1 Workshop 3
10:30-11:00 Coffee/Tea Break (Lobby)
11:00-12:30 Workshop 10 Tutorial 1: Exploring Computer-Based Learning Behaviour Using Lag Sequential Analysis Technique: A Tutorial Workshop 8 Workshop 9 Workshop 1 Workshop 3
12:30-13:30 Lunch (Lobby)
13:30-15:30 Workshop 10 Tutorial 1: Exploring Computer-Based Learning Behaviour Using Lag Sequential Analysis Technique: A Tutorial Workshop 8 Workshop 9 Workshop 5 Workshop 15
15:30-16:00 Coffee/Tea Break (Lobby)
16:00-18:00 Workshop 10 Tutorial 1: Exploring Computer-Based Learning Behaviour Using Lag Sequential Analysis Technique: A Tutorial Workshop 8 Workshop 9 Workshop 5 Workshop 2
CB: “Development of Information and Communication Technology in the Asia-Pacific Neighborhood (DICTAP)” SIG CB: “Classroom, Ubiquitous and Mobile Technologies Enhanced Learning (CUMTEL)” SIG

November 27 (Tuesday)

Time Room LM Room B Room C Room D Room E Room F
09:00-10:30 Tutorial 2: Application of Text Analytics to Enhance Teaching and Learning Experience DSC Workshop 14 Workshop 12
10:30-11:00 Coffee/Tea Break (Lobby)
11:00-12:30 Tutorial 2: Application of Text Analytics to Enhance Teaching and Learning Experience DSC Workshop 13 Workshop 14 Workshop 12
12:30-13:30 Lunch (Lobby)
13:30-15:30 ECW APSCE Student Wing Workshop: Academic Survival Tips Workshop 6 Tutorial 3 (Invited Tutorial): Introduction to Computational Thinking (CT) Workshop 7 Workshop 4
15:30-16:00 Coffee/Tea Break (Lobby)
16:00-18:30 ECW Student Wing Workshop: Academic Writing 16:00-17:00

Tutorial 3 (Invited Tutorial): Introduction to Computational Thinking (CT)

Workshop 7 Workshop 4
CB: “Educational Use of Problems/ Questions in Technology-Enhanced Learning” SIG
18:30-20:00 Welcome Reception (ACE Hotel and Suites)

November 28 (Wednesday)

Time Hall A Hall B Room BCD Room E Room F
09:00-10:00 Opening Ceremony
10:00-11:00 Keynote:
Benedict DU BOULAY
11:00-11:30 Coffee/Tea Break (Lobby)
11:30-12:30 IPC Meeting ALT/LA/DI-1

(C3: 1F, 1S)

EGG-1

(C5: 1F, 1S)

CUMTEL-1

(C4: 1F, 1S)

AIED/ITS/AL-1

(C1: 1F, 1S)

12:30-13:30 Lunch (Hall A and Hall B)
13:30-14:30 Keynote:
Cher Ping LIM
14:30-15:00 Coffee/Tea Break (Lobby)
15:00-18:00 15:00-16:30

TELL-1

(C6: 1F, 2S)

ALT/LA/DI-2

(C3: 3F, 4S)

15:00-17:00

EGG-2

(C5: 4S, 2ES)

15:00-16:00

SIG Leaders’ Meeting

15:00-17:00

AIED/ITS/AL-2

(C1: 2F, 3S)

16:30-18:00

Panel 2: Designing an Innovative PBL Pedagogy to Empower Language Learners

17:00-18:00

CB: “Educational Gamification and Game-based Learning (EGG) SIG”

16:00-18:20

PTP-1

(C7: 2F, 4S)

17:00-18:00

CB: “Artificial Intelligence in Education/ Intelligent Tutoring Systems/ Adaptive Learning (AIED/ITS/AL)” SIG

18:30-23:00 APSCE EC Meeting (closed meeting)

November 29 (Thursday)

Time Hall A Hall B Room BCD Room E Room F
09:00-10:00 Keynote:
Suchi GROVER
10:00-10:30 Coffee/Tea Break (Lobby)
10:30-11:10 Invited Speech: Vivian Wen-Chi WU CUMTEL-2

(C4: 2S)

11:10-12:30 11:10-11:30

TELL-2

(C6: 1S)

CUMTEL-3

(C4: 1F, 2S)

PTP-2

(C7: 1F, 2S)

EGG-3

(C5: 1F, 2S)

CSCL/LS-1

(C2: 2S, 2ES)

11:30-12:30

CB: “Technology Enhanced Language Learning (TELL)” SIG

12:30-13:30 Lunch (Hall A and Hall B)
13:30-15:00 Posters/WIPP
15:00-15:30 Coffee/Tea Break (Lobby)
15:30-18:00 15:30-17:00

Panel 1: “Smartness of Technology” or “Smartness of Learners”: Is it a Zero-Sum Game? Or Can We Have Both?

CUMTEL-4

(C4: 3F, 2S)

15:30-17:00

ALT/LA/DI-3

(C3: 1F, 2S, 1ES)

EGG-4

(C5: 3F, 2S 1ES)

CSCL/LS-2

(C2: 3F, 2S, 1ES)

17:00-18:00

PTP-3

(C7: 2F)

17:00-18:00

CB: “Advanced Learning Technologies (ALT), Open Contents, and Standards” SIG

19:00-22:00 Conference Banquet (Marco Polo Ortigas)

November 30 (Friday)

Time Hall A Hall B Room BCD Room E Room F
09:00-10:00 Keynote:
Tanja MITROVIC
10:00-10:30 Coffee/Tea Break (Lobby)
10:30-11:10 Invited Speech:
Yanjie SONG
PTP-4

(C7: 2S)

11:10-12:30 Panel 3 (Invited Panel): An International Forum on Computational Thinking Education in K-12 ALT/LA/DI-4

(C3: 2F, 1ES)

CUMTEL-5

(C4: 4S)

CSCL/LS-3

(C2: 1F, 2S)

AIED/ITS/AL-3

(C1: 1F, 2S)

12:30-13:30 Lunch (Hall A and Hall B)
13:30-14:10 Invited Speech:
Ju-Ling SHIH
CUMTEL-6

(C4: 2S)

14:10-15:30 14:10-14:30

ALT/LA/DI-5

(C3: 1S)

CUMTEL-7

(C4: 3S, 1ES)

TELL-3

(C6: 1F, 2S)

CSCL/LS-4

(C2: 1F, 2S)

AIED/ITS/AL-4

(C1: 2F)

14:30-15:30

CB: “Learning Analytics and Emotional Data Mining” SIG

15:30-16:30 Closing Ceremony